Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Úterý 21.5.
Monika
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Fotografie
 > Fotografie
 > Krajiny
 > Příroda
 > Zvířata
 > Makro
 > Zátiší
 > Portréty
 > Akty
 > Architektura
 > Experimenty
 > Fotodokumenty
 > Fotoreportáž
 > Cestopis
 > Sport
 > Abstrakce
 > Rodinné foto
 > Ostatní
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Divoška z ostrova Moa z kolekce Ostrov Moa
Autor: cvakal (Občasný) - publikováno 3.1.2010 (00:43:48)


 stínostín (Občasný) - 3.1.2010 > cvakal> 
jo byl jsem tam s tebou ty vole...

ostrov Moa
Oblast výskytu - Nový Zéland.
Mezi dnešními ptáky žije celá řada nelétavých druhů které řadíme do pravděpodobně vývojově nejednotné skupiny běžců. V dávné geologické minulosti a na velkých ostrovech docela nedávno žilo velké množství těchto ptáků. Z nichž mnozí dosahovali úctyhodných rozměrů. Rod Dinornis z Nového Zélandu byl až tři metry vysoký. Mnoho druhů tohoto ptačího obřího rodu popsal v četných pojednání Richard Owen. A ve sbírkách Britského muzea v Londýně jsou uchovány kosti, obrovská vejce a dokonce i zbytky mumifikovaných těl těchto ptáků. K jejich vyhubení přispěli i novozélandští Maorové, kteří je s oblibou lovili. Ve čtvrtohorách žilo na Novém Zélandě několik dalších rodů nelétavých ptáků. Jejich jediným dochovaným zástupcem je vzácný kivi (Apteryx). Ale podobní ptáci žijí i na Madagaskaru - rod Aeropyornis.
Ale i v současnosti jsou velice vzácně z odlehlých částech ostrovů Nový Zéland hlášeny pozorování či křik těchto ptačích obrů třikrát vyšších než člověk. Přestože měli být všichni vybiti při děsivých čistkách před 150 lety. Odlehlý ostrov se ještě v 19 století mohl honosit exotickými formami života. Můžeme váhavě připustit možnost přežití několika moa a to proto, že dodnes existují místa velice odlehlá, kam civilizace zatím nemohla vstoupit. Tento tvor se podobal pštrosu a očividně to byl pták který neuměl létat. Vycpané kolosální exempláře můžete vidět ve významných muzeich, jako další z důkazů bezohlednosti člověka.

Mihirung paringmal

Domorodci žijící v australském vnitrozemí občas hlásí vzácné pozorování obrovských pštrosovitých monster nazývaných mihirung paringmal. Vzhledem velmi připomínají pštrosa emu, ale jejich velikost přesahuje tři a půl metru výšky. Mají světle šedé zbarvení peří. Mihirung by mohl být potomek gigantických pštrosovitých ptáků kteří obývali Austrálii v průběhu posledních patnácti milionů let. Na stěnách jeskyní v Cape York byly nalezeny kresby s tímto ptačím obrem. Což dokazuje, že lidé a tento tvor žili určitý čas vedle sebe.
Kosti tohoto monstra jsou vědě známy již přes sto let díky vykopávkám. V roce 1896 byl popsán jako Genyornis newtoni. Je skutečně pozoruhodné, že zprávy o jeho pozorování pochází pouze 300 km od naleziště vykopávek.
<reagovat 

Reagovat na tuto poznámku u příspěvku
Odpověď se také zašle uživateli stínostín
Autor má zájem o hlubší kritiku svého příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je čtyři + dvě ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)   Zařazeno v Galerii  
 

 


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter