Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pátek 3.1.
Radmila
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Mystika, filosofie
 > Mystika, filosofie
 > Filosofie
 > Náboženství
 > Duševno, mystika
 > Literatura, odkazy
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Psychosomatika je stále tabu
Autor: romann (Občasný) - publikováno 3.1.2005 (13:12:34)

Propojení psychiky a těla je celkem známé, ale v praxi však není příliš vidět a platí to i u lékařů. Už se vám někdy stalo, že by vás lékař poslal k psychologovi? Často by ale měl.

V knize Psychosomatika od MUDr Poněšického z roku 2004 se rozebírá tato problematika a uvádí řada příkladů. Není léčitelstvím, tedy alternativním lékařstvím, spíše celostním úhlem pohledu na člověka. I v Německu trvá v průměru sedm let, než se nemocný dostane na psychosomatickou kliniku.

Přitom se už mnoho desetiletí ví o zhoubném vlivu stresu, který způsobí např. překyselení žaludku, což vede k vředům. Které nemoci jsou závislé na psychice a které ne? Takto zásadní otázka nebyla dosud zcela odpovězena, ale v mezinárodním třídníku mají psychosomatické nemoci již své číslo, což je dokladem, že jsou akceptovány. To je však bohužel vše.

V knize Aktuální problémy socialistického lékaře od MUDr Matouška z roku 1973 se píše, …je samozřejmé, že pro socialistického lékaře je psychosomatické lékařství naprosto nepřijatelným směrem pro svou filosoficko-idealistickou orientaci…. Tolik let uplynulo, tolik se změnilo, ale předsudky zůstaly.

Dr.Poněšický si v knize stěžuje, že na rozdíl od Německa je u nás psychosomatika stále přehlížena. Nejsme prostě ochotni převzít odpovědnost za svou nemoc. Označujeme ji za nepřítele a chceme ji zničit. Vše však má své místo, svou hlubokou logiku. Somatická nemoc má informační význam, je symbolem duševního problému, který se zobrazí na těle. Každá nemoc by měli prozkoumat psychologové a psychoterapie by měla být běžnou součástí každého léčení. Naše doba na to však ještě nedozrála. Mluvíme sice o zdravém životním stylu, ale pouze povrchně a obecně.



Poznámky k tomuto příspěvku
Osoba (Občasný) - 3.1.2005 >

Ja s tim takovou zkusenost nemam. Spis naopak, prijdu k doktorovi, reknu co me trapi a on me zene na psychiatrii...

Ne, to je nadsazeny, ale ze sve zkusenosti vim, ze to neni tak strasnej problem. Kdyz jsem byla nedavno v nemocnici, na pokoji lezely dve zensky a za obema poslali psychologa, aby to prosetril. A byla to onemocneni takoveho charakteru, ze by clovek vazne netipnul spojitost s psychikou.

Jeste to samozrejme neni tak dokonale zazity, ale ja bych to videla spis jako otazku casu, na jako problem.

Problem vidim, ze k tomu skepticky pristupujou sami nemocni, ty zensky z toho mely halo a kecy typu:"copak sem nejakej blazen?" , nebo "at si de pan doktor na psychiatrii sam" byly na dennim poradku a to slo jenom o sympatickyho psychologa (kamarad...)

Ostatne somatizace psychickych obtizi je svebytne psychopatologicke odvetvi.

A vetsinou se jedna o urcity typ potizi, ktery si uz lekar se zkusenostma spoji, napadne ho, ze problem muze byt jinde.

 

Jeste poznamka na zaver. Nekdy je problem uplne opacnej. Moje znama, chodila asi sedm let po doktorech, po dvou ji vsichni odkazovali na psychiatrii...

A po tech sedmi letech ji diagnostikovali zatim neprilis znamou (ac rozsirenou) chorobu, s "nervama" to nemelo nic spolecnyho, paradoxni je, ze kdyby na to doktori prisli driv a nasadili vhodnou dietu, usetrili ji navic rakoviny zazivaciho traktu.

Nejlepsi je zlata stredni cesta.

A kvalifikovane a zodpovedne lekarstvo...

 

 


<reagovat 
romann (Občasný) - 4.1.2005 > že někoho doktoři poslali na psychologii se važně divím, mám ženu už 22 let na interně. Občas to pacientum vyloží, že je to od nervů, ale nikam je nepošle, on to opravdu nikdo nevztáhne na sebe.
<reagovat 
čtenář gita - 1.10.2005 > Suhlasim s tym, ze sa u nas vacsinou berie choroba ako nieco, proti comu treba bojovat a znicit to. Nemame zodpovednost za seba.Cakame ze nas niekto bude zachranovat.
Viem o com hovorim. Zaujimam sa o priciny chorob, zaoberam sa vyhodnocovanim energetickeho systemu, cakier, meridianov, nervoveho systemu...., ale i podurovni jemnohmotnych poli.
Pokial opakovane nieco robime, vyhodnocujeme resp. precitujeme nespravne , tak potom aj nespravne dotvarame nasu DNA a podla toho aj vyzera nase telo. Vsetky lieky a terapie mozu situaciu harmonizovat, odstranit vonkajsie prejavy, ale problem a pricinu neriesia. Diagnoza na tej najjemnejsej urovni, jej pochopenie je hlavnou terapiou.
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je devět + šest ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter