Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pátek 3.1.
Radmila
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
  Zpovědi, pocity
 > Zpovědi, pocity
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
dnešní MF Dnes: výročí 30 let od prvního pécé viru
Autor: mystikus (Občasný) - publikováno 16.1.2016 (13:20:00)

https://www.youtube.com/watch?v=SDuJMr2F-lw

 

MC Shy D – „Yes, Yes Y´all“

 

 

PŘED 30 LETY SE OBJEVIL PRVNÍ VIRUS V PC JAKO OHAREK V PECI. BYL ZCELA NEŠKODNÝ. ZATO JEHO KVÍTKA NEZBEDNOSTÍ MOHOU ZHUNTOVAT NÁŠ SVĚT, DURDÍ SE EXPERT NA ANTIVIRÁKY PAN IGOR HÁK, JAKÝ TO VYŠŠÍ ZÁSAH JEMNÉ IRONIE V SOUBOJI IGOR HÁK VERSUS (CRIMINAL JOKER HARRY JELÍNEK) HACKER.

 

Počítačovým virům říká hravě: havěť. Jinak se s nimi ale příliš do detailů nepáře, hubí je jako sarančata. Igor Hák je v antivirové společnosti ESET jedním z vrchních „deratizátorů“, kteří brání vaše umělohmotné robotické existence s enter a escape i před těmi nejzákeřnějšími útoky vesmíru.

 

„Když v roce 1986 vznikl první virus pro osobní počítače, bylo to svým způsobem kuriózní nadělení v umění. Nic nezpůsoboval, neškodil. Destruktivní viry přišly až mnohem později k projevům chuligánského software,“ vypráví specialista na kybernetickou loužičku a bezpečnou databázi. „Ještě před dvaceti roky se virus obvykle sám aktivně šířil jako neštovicová přiblblá vyrážka, parazitoval na souborech ve vašem kompjůtru. Dneska nejspíš přijde emailem. Vůbec nejjednodušší útok je ten, který spoléhá na lidskou důvěřivost. Útočníci po vzoru úředníků sesmolí email, ve kterém po příjemci jménem banky požadují číslo kreditní karty, PIN kód k ověření a bůhvíco ještě. A funguje to, lidi se pro vlastní blbost napálí.“

 

JAK TO BYLO S TÍM PRVNÍM POČÍTAČOVÝM VIREM Z ROKU 1986?

Jmenoval se Brain a dali ho dohromady dva bráchové z Pakistánského předměstí jedné pohádkové výspy civilizace. Nenapadal pevné disky, byl jen zapsaný na disketách. Jeho dva autoři se do něj nestyděli vepsat své údaje, jména, adresu, dokonce i telefonní čísla se vzkazem: „Chcete pomoci s dezinfekcí? Brnkněte nám nazpět.“ Brzy se ukázalo, že to nebyl nejelegantnější šachovnicový tah. Brain se totiž přes diskety rozmohl do celé planety. A bratrům najednou začal v jednom kuse vyzvánět telefon. Z Ameriky, ze Silicon Valley, odevšad.

 

MĚLI Z TOHO OPLÉTAČKY?

Byla úplně jiná doba, proti počítačovým virům neexistovaly žádné zákony. Po 25 letech se za nimi do Pákistánu vydal šéf velké antivirové společnosti Mikko Hypponen. Dorazil na adresu, která byla uvedena v Brainu. A našel telekomunikační firmu, které ti dva bratři šéfují. S Hypponenem pokecali u kafíčka, slavnostně jim předal pětačtvrtpalcovou disketu s jejich virem, kterou měl celé ty roky u sebe.

 

BYL PRÁVĚ BRAIN PRVNÍ VIR, KTERÝ JSTE NAŠEL NA SVÉM UMĚLOHMOTNÉM POMOCNÍKU EJKEJEJ POČÍTAČI?

Ne, já zažil až Yankee Doodle. Objevil se na mém prvním objemném počítači a způsoboval, že mi vždy v pět odpoledne hrála z počítače vypalovačka Internacionály.

 

TO ZNÍ AŽ LEGRAČNĚ.

Někdy se viry dají s trochou nadsázky označit za humorné prevíty. Virus Cascade třeba zavinil, že vám při psaní najednou na monitoru začala padat písmenka. Kvůli jinému pochodovali sem a tam různí panáčci, ze strany na stranu jezdila sanita. Další se automaticky spouštěl každý Nový rok na novoroční pochod, na obrazovce nechával vybuchovat roznětky a ohňostroje informací. Legrační byl takzvaný albánský virus, který spočíval v tom, že si lidi prostě jen poslali email s obrázkem, na kterém stálo: „Jsem chudý albánský virus. Jestli mi chceš prokázat radost, pošli mě někomu dalšímu anebo si něco umaž ze svého nenasytného disku a nepeskuj.“

 

TAKOVÉHO VIRU BYCH SE ZROVNA NEBÁL.

Ano, sám o sobě nic neprováděl. Vybavuju si naopak virus Sušenka – někdy v devadesátých letech se vám najednou na monitoru objevilo „dej mi sušenku“. Člověk musel napsat „sušenka“ a zmáčknout enter, jinak ho to blokovalo při další práci. Ve světle tenhle virus pojmenovali podle jeho prvních slov, neříkali mu proto Sušenka, ale Dejmi. S tímhle pojmenováním v jinojazyčných lokalitách mohou být mimochodem někdy i svízelnější problémy. Jeden český virus například obsahoval vzkaz, jehož součástí bylo slovo „sračka“. Některé zahraniční antivirové korporace samozřejmě netušily, co to znamená, takže virus pojmenovaly právě tak – Sračka.

 

I ČESKÉ VIRY UŽ TEDY DOBYLY SVĚT?

Spíš jeden zákeřňák slovenský – One Half, přezdívaný též Košický (hu)mor. Někdy kolem roku 1994 měly antiviráky dost práce, aby ho vůbec objevily. Projevoval se tak, že dlouhou dobu v počítači jen tak tiše dřímal a při každém zapnutí zašifroval kus pevného disku. Dal ho do kupy nadaný vývojář. Poté, co virus zachvátil polovinu pevného disku, představoval se větou DIS IS ONE HALF – to „dis“ je samozřejmě nekorektně napsáno, místo anglicky zažitého „this“. Každopádně to byl virus, který se několik let držel na prvním místečku žebříčku nejrozšířenější havěti a odpadu světa.

 

BYL NEJZÁLUDNĚJŠÍM, O KTERÉM JSTE SLYŠEL?

Horší byla bestie Nomenklatura. O ní se naštěstí spíš psalo, než aby ji někdo zahlédl. Usídlila se v počítači, nic se nekonalo, ale v pravidelných intervalech prohazovala v souborech bajt za bajt, oko bere, oko za oko, pomíchanou kartu do rukávu úřednictva. V praxi jste až časem zjistili, že tam máte něco zpřeházeného. Hnus. Průběžně jste zálohovali vadný soubor, zatímco ten původní byl už dávno v tahu. Že je něco v nepořádku, jste zjistili klidně až po dvou letech, kdy bylo pozdě něco zachraňovat.

 

KDO A PROČ VIRY VŮBEC SESTROJUJE?

To je různé. Dřív to byli jednotlivci, kteří byli známí podle přezdívek. V 90. letech bylo virovou velmocí Bulharsko, odsud pocházel i Dark Avenger, který toho psal fakt hodně. Dokud to nezačalo být vo držku, tak si své viry, stejně jako další, svou přezdívkou i podepisoval.

 

PROČ JE ALE SESTROJOVAL?

V komunitě podobně smýšlejících individuí šlo prostě o prestiž. Dokazovali si, co všechno lze vykoumat a jak je to možné zdokonalovat, zamaskovat. Předháněli se. Některým nešlo o to škodit, to přišlo až pak. Začaly se objevovat sofistikovanější viry, některé dokázaly ještě zmutovat. A pustily se do toho organizované skupinky hříšníků a hračičků, pravděpodobně zase odněkud z Divokého východu. Nebo dokonce i sponzorované vládami různých států, brojících proti sobě.

 

VÍ SE, V JAKÝCH PŘÍPADECH?

Tvrdí se, že na základě zakázky od vlády Izraele se pomocí virů dokázal ochromit a zpomalit vývoj íránských jaderných zbraní. Havěť jménem Stuxnet totiž zasáhla do chodu centrifug na obohacování uranu. Napadnout lze ale dneska leccos – i nemocniční přístroje jsou připojené k síti, a tak není nic zvláštního, když se havěť dostane třeba k archívu rentgenových snímků, které mohou být uloženy na serveru podobně jako fotky z dovolené. Terčem útoku byla zkraje roku i věhlasná antivirová firma Kaspersky. Někdo zkrátka na zakázku potřeboval minimálně vyděsit a maximálně zjistit, jaké jsou možnosti dnešních antivirových technologií.

 

 

 

 

Lukáš Hron, MF Dnes…

 

https://www.youtube.com/watch?v=07o6cRfV4Lk

 

 



Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je deset + osm ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter