Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pátek 3.1.
Radmila
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
  Poezie
 > Poezie
 > Klasické verše
 > Básnické slovo
 > Všehochuť
 > Teorie poezie
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

 
Ústa
Autor: Daen (Občasný) - publikováno 15.3.2003 (12:32:26), v časopise 10.4.2003


 Daen (Občasný) - 16.3.2003 > Filip Sklenar> Jméno Jóchánán je opravdu původně významu hebrejského. Jak uvedl egil: Jóchánán = Jan (v původním smyslu - co se týče BIBLE a jiných apokryfních spisů). Já osobně jsem se nechala ovlivnit Jóchánánem = Jan Křtitel - pro upřesnění - bratranec Ježíše Krista, který jej pokřtil v řece Jordánu a hlásil jeho příchod, tedy Jan Křtitel byl prorokem a synem Alžběty a Zachariáše. Pro spory s manželkou krále Heroda Antipy (pranýřoval - tedy vystupoval proti sňatku krále Heroda Antipy s vlasní švagrovou, manželkou Herodova bratra Filipa) byla mu nakonec sťata hlava. Tak se praví v evangeliích. V apokryfních spisech se pak dovídáme, že o hlavu na popud své matky požádala Salome (to se praví i v evangeliích, ale bez uvedení jména Salome) - tedy dcera dotyčné manželky krále Heroda. Mnozí umělci, spisovatlé, výtvarníci.....atd. přisoudili postavě Salome trošku jiný význam - co se týče smrti Jana Křtitele = Jóchánán. Byl tím ovlivněn například samotný Oscar Wilde - který napsal divadelní hru: Salome (jen pro upřesnění v Aglii byla pár let zakázaná, proto její premiéra byla ve Francii). Teď tedy ale k významu postavy Salome: ta zde má poněkud jinou úlohu. Nejen její matka ji nabádá k tomu, aby od Heroda Antipy žádala Křtitelovu smrt, ale přeje si to i samotná Salome. A nyní se dostaneme k tomu proč - že si tak přeje? No z prostého důvodu - Jan Křtitel (ovšem jak se uvádí: JÓCHÁNÁN) ji nechtěl políbit, i když ho o to žádala. Salome byla uražena a za každou cenu jeho ústa políbit chtěla.A proto si od Heroda vyžádala Jóchánánovu hlavu. A oni ho opravdu popravili (v tomto okamžiku Herodos příliš nechtěl, ale dal již své královské slovo, tak jej musel splnit). Tedy jej popravili a na stříbrném táci přinesli Salome jeho hlavu a ona jej mohla konečně políbit (na ústa).
Tak to jen na vysvětlení jména a významu slova Jóchánán.
<reagovat 

Reagovat na tuto poznámku u příspěvku
Odpověď se také zašle uživateli Daen
Autor má zájem o hlubší kritiku svého příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je devět + devět ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter