Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pátek 3.1.
Radmila
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
nějaké Norské melodie znáte?
Autor: mystikus (Občasný) - publikováno 31.8.2013 (20:06:40)

EDUARD HAGERUP GRIEG


15.6.1843 Bergen ♂ 4.9.1907 Bergen



Mám doma vývěsný talíř z Bergenu na březích Norska a žádné ponětí o dávné době spojené s hudebním impresáriem Eduarda Hagerupa Griega. Dejme průchod tedy vzpomínání… Ačkoliv je naše povědomí o hudbě severských národů skromné, netýká se to osobnosti norského skladatele Eduarda Griega, jehož hudba – vedle díla finského Jeana Sibelia – si díky svému osobitému koloritu našla cestu do domácností celého světa. Praha ji poznala už v osmdesátých letech 19. století a později tu hrála prim s velkým úspěchem Teresita Carreño, vedle Clary Schumann jedna z největších šoumenek na piáno své doby, když zahrála Griegův slavný klavírní koncert a moll. Nepřekvapuje proto, že pražský tisk první osobité setkání Pražanů s Eduardem Griegem uvítal s nadšením opravdu nelíčeným…


Co kouzelných dojmů rodí se v mysli, co vzpomínek na nejkrásnější zážitky hudební vybavuje se vyslovením tohoto jména“, napsaly Národní listy. „Grieg–člověk přichází k nám nepoznán, Grieg–umělec však jako starý známý pardál, veliký vezír nejintimnějších okamžiků naší duše, vysněných nad jeho písněmi, nad jeho klavírními siluetami, při rázovitých zvucích jeho sonát…“


V takovém tónu se nesly uvítací fanfáry a projevy, když 20. února 1903 přijel Grieg poprvé do Prahy. (Nebyla to však jeho první návštěva v Čechách – v září 1887 podstoupil léčbu sortimentu v Karlových Varech.) Přijel s chotí Ninou a ubytoval se v hotelu Černý kůň Na příkopě. Koncertu, na němž se měl představit jako skladatel a interpret, předcházelo mnoho starostí, s nimiž se museli vypořádat pražští radní v čele s hudebním nakladatelem Mojmírem Urbánkem, hlavním Griegovým hostitelem. Bylo třeba zajistit sólistku klavírního koncertu – našla se v Teresitě Carreño–Tagliapietra, dceři venezuelské umělkyně – a také interpretku Griegových písní. Takové nikoli snadné výzvy se ujala dcera Antonína Dvořáka Magdalena.


Nemálo starostí měli pořadatelé i s orchestrem, když Česká filharmonie nacházející se v existenční krizi musela odmítnout a totéž učinil orchestr Národního divadla. Potřebné těleso zapůjčilo nakonec Nové německé divadlo. Žádnej krieg otupělých. Koncert se konal v Rudolfinu v dopoledních hodinách 25. března, jak si to ještě pamatují vrabci na střeše, a na programu byl Griegův klavírní koncert a moll a jeho písně. Orchestr hrál pod taktovkou Griegovou, jenž také na klavíru doprovázel Magdu Dvořákovou.


O koncert byl značný zájem a jeho průběh plně uspokojil početné publikum i slavného hosta. „Přijetí a úspěch v Praze byly tak velké, jak jen možno si představit,“ vzpomínal Grieg. „Dostal jsem stříbrné věnce a vavříny a palmové věnce velké jako mlýnská kola! Mezi nimi i věnec od orchestru Německého divadla, který opravdu znamenitě!“ Stejně příznivě hodnotil skladatel výkony sólistů. Teresita Carreño–Tagliapietra „zahrála klavírní koncert velmi krásně a také pěvkyně slečna Dvořáková, dcera skladatele, byla dobrá.“


Po koncertu oblehly Griegovu šatnu četní ctitelé dobré noty. Byla to ještě doba intenzivního muzicírování na nástroje a Griegovy klavírní skladby pro svou přístupnost a melodičnost patřily k nejoblíbenějším. „Zástupem obléhajícím dveře protlačil se mistr Dvořák ve fraku, aby“ – jak napsaly noviny – „v nejbližším okamžiku s Griegem co nejsrdečněji se uvítal.“


Po třech letech přijel Grieg podruhé ohromit a neusnout na vavřínech. Kromě choti jej doprovázela pěvkyně C. Monradová s pianistou K. Nissenem, kteří společně s Griegem vystoupili v Rudolfinu 16. dubna 1906. Skladatel, který řídil Českou filharmonii, přednesl ještě tři své klavírní skladby a obstaral doprovod Monradové. Třiašedesátiletý Grieg přislíbil Pražanům další návštěvu, ale už ji nestihl uskutečnit, neboť 4. září následujícího roku vydechl na rozloučenou.


Jestliže jsme skladatelův profil uvedli vyprávěním o jeho pražských návštěvách, nebylo to bez záměru. Máme možnost poznat Griega o to víc v době, kdy se těšil největšímu zájmu a obecnému uznání jako představitel severské skandinávské hudby. Hobby jako Buddha = hudba psaná láskou. Bůh Tě vidí, Bůh Tě vede, u spousty lidí na špici jede, jak Jágr, jak jeden Horváth, má to cenu jak ve sportu nablejskanej dukát. Tak byl obvykle charakterizován, ale on sám tyto formulace neměl rád. „Není přeci žádná skandinávská hudba,“ namítal, „je pouze dánská, norská, švédská královská hudba a já jsem norský skladatel a psal jsem, píšu a budu psát jen norskou hudbu.“


Jako příslušník malého národa velice dbal o svou zem a jeho vlasteneckým cítěním je podepřeno celé jeho dílo. Bergen, rodiště Eduarda Griega, byl rušný přístav, který svým významem zastínil i hlavní město Christianii, dnešní Oslo. Pulsoval zde čilý kulturní život, na němž se podílela i Griegova matka, inteligentní žena se širokým rozhledem (otec byl obchodníkem). Studovala v Německu a Anglii klavír, dobře zpívala a dovedla v rodině vytvořit vhodnou atmosféru pro své děti. Eduarda začala učit hře na klavír v jeho šesti letech. U Griegů se scházela hudbymilovná společnost a hrály se tu zejména skladby mistrů klavíru – Mozarta a Chopina.


Mezi hosty se někdy objevil houslový virtuos Ole Bull, známý svými koncerty v celé Evropě (několikrát jej slyšeli také Pražané). Zkušený a světa znalý umělec postřehl Eduardovy výjimečné vlohy a doporučil rodičům další chlapcovo vzdělání. Patnáctiletý Grieg odjel tedy cvičit do Lipska, kde jedním z učitelů klavíru byl proslulý Ignaz Moscheles; kompozici studoval u F. Richtera a C. Reineckého. Lipskou konzervatoř opustil v devatenácti letech jako velmi úspěšný absolvent. Na veřejném koncertu v Gewandhausu se představil přednesem čtyř skladeb pro klavír, které se pak staly jeho opusem číslo 1.


Grieg se vrátil do Bergenu s teoretickými vědomostmi, ale bez jasné představy o dalším směřování. Malý ohlas koncertu, který uspořádal v rodném městě, mu napověděl, že Bergen není místem, které by mu mohlo zajistit vhodné podmínky pro další umělecké zrání. Rozhodl se doplnit si rozhled a další vzdělání v „Paříži severu“ – Kodani, jež byla Mekkou severských umělců, hudebníků i literátů. Ukázalo se, že rozhodnutí byl správný tah na branku. Dostal se do společnosti mladých tvůrců a se zájmem sledoval jejich snahy přispět bohatostí k rozvíjení národních kultur. Program tohoto hnutí přijal Grieg brzy za vlastní a začal hledat cestu, jak probudit zájem o norskou národní hudbu.


V kodaňské společnosti se spřátelil s domácím skladatelem a dirigentem Nielsem Gadem, jehož vlivu přechodně podléhal, ač se bránil jeho kosmopolitně chápanému romantismu. V tvůrčích nejistotách a tápání vstoupil do cesty Griega o rok starší krajánek skladatel Richard Nordraak (autor norské hymny). Grieg později přiznal, že Nordraak mu otevřel oči a probudil v něm zájem o norský hudební folklór. Toto poznání mu pomohlo zbavit se posledních zbytků mendelssohnovského akademismu, který si přivezl z lipských studií. „Našel jsem sám sebe,“ napsal.


Projevilo se to už ve skladbách z kodaňského období; nesou některé griegovské rysy, i když Grieg nepíše své písně na texty norských básníků. Šest poetických obrázků pro klavír je označeno opusovým číslem 3, pod opus 4 a 5 zařazuje autor písně na slova Chamissova, Heineho, Uhlanda a Andersena, norské lidové tance pod názvem Humoresky mají opus číslo 6. V posledním roce dánského období (1865) vznikají dvě významné skladby: Sonáta pro klavír e moll opus 7 a Sonáta pro housle a klavír F dur opus 8. Obě sonáty dvaadvacetiletého želízka v ohni patří k jeho nejlepším dílům.


Kodaňská léta Grieg úspěšně dovršil a přišla opět chvíle, kdy bylo třeba rozhodnout, co se děje dál. Zasnoubil se se svou sestřenicí Ninou Hagerupovou (dobrou společnicí v každé disciplíně i dobrou interpretkou jeho písní) a musel tedy uvažovat i o přiměřené existenci. Matka jeho snoubenky měla pramalou radost z toho, že dcera si chce vzít muzikanta s pochybnými vyhlídkami do budoucna, nemá našetřen potřebný balík. (Po letech Grieg hmotně podporoval rodiče své manželky, protože nikdy nebyl lakomec.)


Grieg se rozhodl pro Christianii a svůj vstup do hlavního okrasného města Norské civilizace zahájil koncertním dýchánkem. Hrál jednu svou sonátu, Nina zpívala písně a skladatel potom doprovodil tehdy známou houslovou virtuosku Vilmu Normannovou–Nerudovou, která přednesla houslovou sonátu F dur. Koncert měl velmi pěkný ohlas a Grieg se mohl s chutí věnovat výhodné práci v novém působišti. Stal se dirigentem Filharmonické společnosti, vyučoval a komponoval. V souvislosti s jeho skladatelskou činností je třeba připomenout první velký zahraniční úspěch: lipské nakladatelství C. F. Peters vydalo v roce 1867 první sešit Griegových Lyrických skladeb, které mu zajistily širokou popularitu v klavírním světě. Do roku 1901 vyšlo deset sešitů. Léta v Christianii byla vůbec skladatelsky velmi plodná. Grieg tu začal komponovat své autobiografické Lyrické skladby, napsal druhou Sonátu pro housle a klavír G dur opus 13, mnoho drobných klavírních skladeb a písní a zejména také proslulý Klavírní koncert a moll opus 16.


Přes vnější úspěchy toto působení Griega zcela neuspokojilo, cítil se izolován od hudebního života Evropy. Obrat přineslo seznámení s Lisztem, kterého zaujala houslová sonáta opus 8 a svůj obdiv vyjádřil autorovi dopisem z prosince 1868. Pozval Griega do Výmaru a to byl začátek nové etapy jeho života. Lisztovo uznání přispělo k tomu, že získal státní stipendium, které mu umožnilo pobyt v Itálii. V Římě se pak osobně setkal s Lisztem.


Pak se Grieg vrátil do Bergenu, aby se zcela věnoval komponování. Na počátku roku 1874 navázal spolupráci s dramatikem Henrikem Ibsenem, který si od něho vyžádal scénickou hudbu k dramatu Peer Gynt. Premiéra se odehrála v mrazivém únoru 1876 v Christianii a obecenstvo ji nepřijalo vlažně nebo chladně. Autoru hudby přinesla velkou popularitu a dodnes se hraje, i když Ibsenova hra se už neuvádí do pléna. Grieg upravil scénickou hudbu do dvou orchestrálních suit (opus 46 a 55); poslední částí druhé suity je známá Solvejžina píseň. Spolupráce těchto umělců se však neomezila jen na Peer Gynta. Grieg napsal řadu písní na Ibsenovy texty.


Už o něco dříve se začala rozvíjet Griegova součinnost se spisovatelem a dramatikem Björnstjernem Björnsonem a měla slibné začátky. Na Björnsonovy texty napsal Grieg písně, kantátu a scénickou hudbu k dramatu Sigurd Jorsalfar (1870). Po dvaceti letech ji upravil pro koncertní provedení a vydal jako opus 56. (V jedné ze suit zazní populární Holdovací pochod.) Nedokončeným projektem zůstala společná opera Olaf Trygvason. Björnson dodal první část libreta, ale zbytek nedopsal. Torzo opery bylo poprvé uvedeno v roce 1889.


Už za Griegova života se ozývaly hlasy o jeho nevyužitém talentu, který rozmělňuje v komponování drobných skladeb, zatímco má všechny předpoklady pro tvoření děl symfonických i operních. Tyto názory nebraly dostatečně v úvahu Griegův umělecký typ – byl senzitivním lyrikem, nikoli rozeným dramatikem – a také to, že jeho slabá tělesná konstituce a častá, i dlouhodobá onemocnění vylučovala, aby se rozmáchl a praštil talentem na velké, pracovně nesnadné kompozice. Skladatel na to sám reagoval, když řekl, že umělci jako Bach a Beethoven stavěli na výšinách kostely a chrámy, „já jsem však toužil… postavit lidem příbytky, ve kterých by se cítili doma a častěji šťastni.“ Balzám na nervy, ale i na dobrou náladu spojenou s dekorací, s medem, s heřmánkem a podobně, přeneseno do morseovky s houslovým klíčem a znaménky… Ve skrytu duše však chtěl být zařazen mezi symfoniky a operní autory. Odtud asi pramenila i jeho úcta k Antonínu Dvořákovi a dalším současníkům (Wagnerovi), kteří se úspěšně uplatnili v obou uměleckých oblastech.


Význam Griegovy tvorby se nijak nezmenšil, jestliže doménou jeho činnosti se staly mini formy. Vyjadřoval se v nich nejvlastnějším hudebním jazykem a široká veřejnost jeho drobné práce vřele ocenila doma i daleko za hranicemi. Pravda, některé jeho skladby dnes řadíme spíš do tzv. vyššího populáru, ale to nic nemění na tom, že skladatel vycházel z lidového umění svého národa a obohatil hudbu 19. století o hodnoty melodické, harmonické, rytmické i instrumentální.


Koncem sedmdesátých a zejména pak v osmdesátých letech se začal v Evropě silně šířit zájem o Griegovo dílo a ctitelé jeho hudby (bez gramců) chtěli poznat i skladatelovu osobnost. Skladatel rád přijímal pozvání a navštívil postupně největší evropské hudební metropole. Nejčastěji zajížděl do Lipska, kde v Gewandhausu uváděl svá nová díla. Na koncertech dirigoval, hrál klavírní koncerty a sonáty a doprovázel pěvce svých písní. Na jeho večerech se podíleli nejpřednější soudobí protagonisté, houslisté, violoncellisté; věrnou společnicí a oddanou interpretkou písní mu byla dlouho manželka Nina. Na svých cestách se seznámil s významnými soudobými umělci, mezi něž patřili i čeští skladatelé.


V dopise J. B. Fœrstrovi, v němž děkoval za dedikovanou skladbu, Grieg napsal, že až ho zavede cesta do Německa, neopomene vyhledat „český kraj a české umění, především však český lid, pro nějž zachovávám tak velké sympatie.“ Taková slova se někdy píší jen ze zdvořilostí, ale Griega k nim mohla přivést vzpomínka na dětství, kdy jeho prvním učitelem hudby byl náš krajan Jan Šedivý.


Šedivý působil od roku 1825 v Bergenu a zemřel tam roku 1877. Byl varhaníkem a učil hudbě a zpěvu; znal se také s Ibsenem, pro jehož jednu hru napsal scénickou hudbu. Grieg vypravoval příhodu ze školních lavic, kterou si zachoval v paměti: „Jednoho dne jsme byli zkoušeni z hudebních škál. Ani jedno z třiceti dětí neobstálo, já jsem však měl znalost stupnice v malíčku. Náš učitel, důstojný starší Čech, řekl: „Nechci vystavovat žádné vysvědčení, ale Grieg je ze všech nejlepší extra klasa!“ Byl jsem mezi svými hrdinou dne a cítil jsem se nesmírně blahodárně.“


Po vypuknutí zájmu na zlomku století zaznamenala Griegova romantická hudba zas pokles popularity. U nás se však nevytratila z repertoáru orchestrů a sólistů a po vzniku rozhlasu zůstala trvale na programech koncertních pořadů.


Dnes zní zpoza pódií Griegův klavírní koncert a drobné klavírní kusy a na gramofonové desky z Loděnic byla zaznamenána řada jeho skladeb. Byl to především Klavírní koncert opus 16, dále pak suity z Peer Gynta opus 46 a 55, obě Sonáty pro housle a klavír opus 13 a 45, Šest poetických obrázků pro klavír opus 3. V licenci vydal bratislavský Opus pro gramce kompletní Norské tance.


Dnešní ctihodný posluchač se – po více než sto letech – podstatně liší od Griegových vrstevníků vzezřením a z odkazu norského národního pokladu si vybírá, co odpovídá jeho estetickému prožitku. I při kritičtějším zhodnocení skladatelova díla se však rádi podepisujeme pod vyznání J. B. Fœrstra vyslovené před mnoha, mnoha to lety, že Griegova hudba „vypravuje všem lidem dobré vůle a snivé duše pohádku o lepším světě, než nás bohužel pronásleduje dnes.“



Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je deset + čtyři ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter