Petra Jarošová v současné době působí jako mluvčí krajského úřadu města Plzně. Dříve jste jí mohli slýchávat jako moderátorku v lokálním rádiu Kiss Proton, pamatuji si, jak její veselý hlas před lety dobře vyzněl ve zprávách a přilákal mě k poslechu této hlasité profesionálky. Jsem rád, že dnešní Metro v den, kdy vychází „Špička“ na cd s Oto Klempířem, pamatuje zároveň na Špičku ženu a tak pro veřejnost přináší s ní zpověď – navíc na fotce Metra je opět onou neodolatelně působící profesionálkou, je skvělé, že Plzeň má takovou kvalitní mluvčí úřednici. Posuďte sami, jak Petra podněcuje mozek k vyplavení Vašeho dopaminu…
(Martin Štěrba)
Přemýšleli jste někdy, čí hlas slyšíte v tramvaji v hláškách typu „Příští zastávka“ nebo „Konečná stanice, prosíme, vystupte“? (třeba já jsem dosud netušil, že právě ten její sličný vokál patří našim tramvajím). Je to hlas Petry Jarošové, se kterou vám přinášíme rozhovor z cyklu Moje Plzeň.
Co vás napadne, když se řekne Plzeň? Samozřejmě domov. V Plzni jsem se narodila a až na období střední školy, kterou jsem studovala v Karlových Varech, zde žiju stále. Jinak se mi samozřejmě vybaví jako každému pivo, katedrála svatého Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží, borská věznice, fotbal a hokej.
Kam ve městě ráda chodíte?
Nejraději chodím tam, kde lze relaxovat. Takže spíše mimo město – na pěší procházky do Radčic kolem výběhu koní, na Radyni, do lesů kolem zámku Kozel, ale i do plzeňské zoo. V jarní a letní sezoně ráda využívám plzeňské cyklotrasy, které mě vždy vyvedou na pěkný výlet, a je jedno, kterým směrem.
Kterou restauraci či hospodu máte nejraději?
Nemám jasného favorita. Mám ráda dobré jídlo a ráda zkouším něco nového. Testuji nové restaurace, ale když mě tamní kuchyně nenadchne, zase se vracím k těm osvědčeným. Vše je ale o lidech. Nejdůležitější je příjemná obsluha, která dokáže o vaší příští návštěvě také rozhodnout.
Která kulturní akce vás v Plzni zaujala?
Každoročně je pro mě největším kulturním svátkem festival Divadlo, kdy vidím to nejlepší z naší, ale i zahraniční divadelní scény. V poslední době mě pak zaujala premiéra představení Molotovův koktejl aneb Jelitu Čilinic v divadle Dialog nebo vystoupení japonského souboru Yamato.
Co si myslíte o bourání domu kultury a co by na tomto místě podle vás mělo stát?
Zbouráním kulturního domu DK Incest přijde Plzeň o jediné kulturní zařízení svého druhu. V ideálním případě bych na jeho místě uvítala zeleň, park nebo oddychovou zónu, jako je třeba v Mlýnské strouze. Další obchodní centrum od aut Plzni neuleví.
Co Plzeň v současné době nejvíce potřebuje a co byste ve městě zlepšila?
Plzeň nejvíce potřebuje odklon dopravy z centra města. Do dvou let by si snad mohli oddechnout obyvatelé Lochotína, protože výstavbou nového přemostění na Jateční vznikne další spojnice do centra města. Ve stejnou dobu se spustí také výstavba 1. etapy západního okruhu, což je dobře.
Kolik by měla stát v ideálním případě jízdenka na tramvaj?
Aby byli občané spokojení, musela by stát 10 korun. Aby cenu ještě tolerovali, měla by stát přestupní jízdenka na půl hodiny 15 korun a 20 korun přestupní na dvě hodiny. Oceňuji ale akce PmDP, kdy vstupenka platí jako jízdenka, a to například na hokej nebo do divadla Alfa.
Která ze staveb, jež mají vzniknout v rámci EHMK, je nejdůležitější?
Určitě stavba nové budovy městského divadla v Plzni.
Co máte radši, pivo, nebo sekt?
Podle nálady. Sekt spíše při slavnostnějších příležitostech nebo „hovorech“ s kamarádkami, pivo, a to zvláště to nefiltrované, k dobrým pokrmům.
Kam byste v Plzni investovala pět miliard korun, tedy průměrný rozpočet města?
Nejspíš do městského západního okruhu, přestupního dopravního uzlu Šumavská, na rozvoj cyklotras a do dalšího zvelebování psího útulku.
|