Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Středa 8.4.
Ema
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
SETKÁNI SE SANTOU
Autor: libusepalkova (Občasný) - publikováno 13.12.2011 (18:29:06)

SETKÁNÍ SE SANTOU

S blížícími se vánocemi se mnoho dětí ale i dospělých těší na setkání se Santa Klausem. Mně je to celkem jedno, protože já jsem si to odbyla už v létě.

Při okruhu Skandinávií jsme se totiž zastavili ve finském Rovaniemi, kde jsme překročili severní polární kruh, o čemž nám byl vydán certifikát. Další atrakcí tohoto místa je pak osobní setkání se Santa Klausem.

Teda když nám průvodce sliboval pokec se Santou, mysleli jsme si napřed, že si po ránu cvakl finské vodky o trochu víc než obvykle a neví co říká. Ale pak jsme  se skutečně ocitli před branou, nad kterou byl nápis hlásající, že jsme vítáni ve vesničce Santa Klause.

Vidět uprostřed července krámky s vánoční výzdobou a ze všech stran slyšet koledy, to je docela úchylné, ale člověk si zvykne na všechno. A tak když jsem se vzpamatovala z prodělaného šoku,  za zvuku vtíravých a neodbytných tónů anglické verze Rolniček jsem se před domečkem Santy zařadila do fronty dětí i dospělých z celého světa. Převládala zde angličtina a italština, ale bylo tam i hodně Španělů, Němců a Asiatů. Rodnou češtinu jsem moc neslyšela, asi jak jsme tak trochu xenofobní národ  preferujeme českého Ježíška před tím cizákem Santou….nevím, možná to mělo jiný důvod, ale krajanů tam rozhodně moc nebylo.

Když na mě konečně přišla řada, Santa mi pokynul abych se posadila vedle něho.
„Where do you come from?“ zahlaholil bodře a místo do očí se mi  zálibně zadíval na hrudník.

„Prague, Czech Republic,“ špitla jsem nesměle To jeho neomalené civění mě trochu znervóznilo.

„Ááá,  tam dobrá pivo a hezkí holkí,“ pokračoval Santa a v očích mu to šibalsky zablesklo. Začínala jsem mít podezření že je to pěkný proutník. Dal mi ruku kolem ramen, aby nás tak v družném objetí vyfotil jeho asistent.
„Do you speak czech?“ žasla jsem nad jeho slušnou češtinou.

Se smíchem zavrtěl hlavou a začal mi vysvětlovat,  že byl u nás byl jednou na dovolené a dobrá pivo a hezkí holkí jsou jediná česká slova, která si zapamatoval.

Chtěla jsem se ho zeptat, jestli navštívil Pražský Hrad, že tam máme taky jednoho Klause, sice rovněž není právě svatej… ale přerušil mě Santův asistent, který mi naznačil, že můj čas vypršel a do dveří se tlačí další zájemci.

Tak jsem se s ním rozloučila, odmítla jsem ty hrozně předražené fotky a vůbec si nelámu hlavu, jestli k nám letos na vánoce přijde Santa Ježíšek nebo děda Mráz. Hlavní je, že u nás bude jako každý rok pěkná pohoda a klid, a to samé přeji z celého srdce i vám všem.

 

 Poznámky k tomuto příspěvku
PetrSuk-Zbraslavský (Občasný) - 13.12.2011 >

 


Body: 3
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 14.12.2011 > PetrSuk-Zbraslavský>  děkuju
<reagovat 
Věza (Občasný) - 14.12.2011 > 4+
fajné
Body: 4
<reagovat 
Path Adamski (Občasný) - 13.12.2011 > tentokrát mi vadí asi naozaj skôr taká sanitárna"hlbka " textu a celkovo najmä jeho rýchle ukončenie s istým "etosom" a takým v podstate detským mapovaním a senzibilitou...ale čo sa týka čistoty a estetiky textu, musím ťa jednoznačne pochváliť, okrem vety:,,Rodnou češtinu jsem moc neslyšela, asi jak jsme tak trochu xenofobní národ preferujeme českého Ježíška před tím cizákem Santou….nevím, možná to mělo jiný důvod..."bolo to technicky celkom na slušnej a kvázi peknej, sympatickej úrovni...
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 14.12.2011 > Path Adamski>  děkuji, až budeš mít víc času kdybys mohla ještě specifikovat co přesně je na té citované větě špatně? Formálně nebo obsahově? Já z té globalizace co nás pohlcuje moc radost nemám ale na druhé straně si myslím že jsme někdy fakt divnej národ...a většinou se to projevuje v maličkostech, to podstatné naopak obdivuhodně přehlížíme a ignorujeme..třeba právě že děláme problém z toho importovaného Santy ale že pro mnoho cizinců jsme jen zemí piva a holek nám nevadí, některé cestovky Prahu nabízí jako oblíbenou destinaci sexuální turistiky a to mě štve víc než dilema Santa versus Ježíšek
<reagovat 
 Path Adamski (Občasný) - 14.12.2011 > libusepalkova> skôr obsahovo mi to už prišlo až príliš deklaratívne....nechaj niekedy čitatela domyslieť si zvyšok "vety " reakcií, nepodcenuj ho, ked vie čítať určite nie je idiot, ktorý si nedá skladačku do hrtana- otvoríš si vlastne aj priestor, nebude uzavretý tak hermeticky ako je uzavretý teraz
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 15.12.2011 > Path Adamski>  s tím naprosto souhlasím ale když jsem někdy nechala čtenáři prostor nai domyšlení něčeho, co se mi zdálo zcela samozřejmé, byla jsem pak překvapená  jakým nesmyslným způsobembyli schopni si text interpretovat... jestli ty čtenáře naopak nepřeceňuješ...ale říká se že význam textu vzniká často až v dialogu se čtenářem, takže je asi nutné se s tím smířit, dík za poznámku 
<reagovat 
P.V.Ctihodný (Stálý) - 15.12.2011 > Taková spíš novinová zpráva,ale (je-li pravdivá) zajímavá. P.S.:Píše se "Pražský hrad"(Nevadí,že furt opravuju? Tím mne nakazil Zbraslavský...)
Body: 3
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 15.12.2011 > P.V.Ctihodný>  naopak, proto tu snad publikujem abychom si navzájem pomáhali se zlepšovat, děkuju za upozornění
<reagovat 
 PetrSuk-Zbraslavský (Občasný) - 15.12.2011 > P.V.Ctihodný> 
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je sedm + čtyři ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter