swedish_nigg (Občasný) - 6.10.2006 > Lin Sien Ti> co má fenomenologie společnýho s básní? to jsem se snažil ukázat v tom textu. zkusím to tedy říct jasnějš: fenomenologickou analýzu jsem se tu pokusil využít pro zmapování časových rovin nastíněných v básni proto, abych je mohl líp uchopit a usouvztažnit s prostorovými. potom mezi nimi odhalit paralely. tyhle č-p vztahy jsou pro mě něčím, jako vodítkem, spíš pozadím, které vede tvoji pozornost v průběhu čtení.
"Stačilo by přece (u básně) hovořit ke konkrétním básnickým obrazům, k tomu co vyvolávájí, kam dle kritika míří."
to, co jsem napsal není kritika!!! je to studie o průběhu estetického zážitku (myslím, že to bylo naznačeno dost zřetelně. jsem studentem estetiky a komparatistiky).
určitě víš, že estetika je vědou, která do 18. stol. byla součástí filozofie. v dnešní době se sice spíš přiklání k psychologii, teoriím vnímání a recepce, přesto je s filozofií těsně spjatá. jedním z hlavních témat soudobé literární estetiky je recepce textu (a její průběh) coby uměleckého díla. moje studie je příspěvkem k tomuto tématu. asi nejpodnětnější koncepcí recepční estetiky je teorie Kostnické školy (Iser, Jauss), která vycházela mimojiné i z fenomenologie (Ingarden).
být tebou, vycházel bych především z tohohle!